ABC Faktoringu – podstawy, które trzeba znać

Rozwój nowoczesnych usług finansowych jest odpowiedzią na potrzeby współczesnych firm. Jednak wszystko, co nowe, wymaga najpierw przyswojenia i zrozumienia. Dla wielu właścicieli faktoring jest nowością, na temat której wiedzą niewiele. I choć pewnie słyszeli, że można dzięki niemu usprawnić funkcjonowanie firmy i poprawić płynność finansową, to zapewne nie wgłębiali się w szczegóły umowy faktoringowej czy rodzajów faktoringu. Specjalnie z myślą o tych przedsiębiorcach przygotowaliśmy ABC Faktoringu, czyli krótki przewodnik wyjaśniający, jak działa ta usługa.

abc faktoringuZacznijmy od kompletnych podstaw, czyli tego, co dokładnie dają nam firmy faktoringowe. Otóż stają się one pośrednikiem między firmą a klientem w sprawach finansowych. Co to oznacza? W normalnej sytuacji, wystawiając fakturę, oczekujemy aż klient wykona przelew na konto firmowe. Czasami nie ma z tym problemu, ale niekiedy oczekiwanie na płatność może wynosić nawet kilka miesięcy. To oznacza, że za wykonaną pracę otrzymamy wynagrodzenie po długim czasie. Tym samym płynność finansowa naszej firmy jest zaburzona. W momencie, gdy mamy wykupione usługi faktoringowe, wtedy to właśnie pośrednik, czyli firma faktoringowa, opłaca nasze faktury. Później sama czeka na należność od klienta, a w razie potrzeby przeprowadza windykację. Dzięki takiemu zabiegowi zostało wyeliminowane oczekiwanie na płatność.

Faktoring z regresem i pełny – różnice

Chcąc podpisać umowę, doradca zapyta cię, czy interesuje cię faktoring pełny, czy niepełny. Różnica jest bardzo prosta. Otóż w przypadku faktoringu pełnego otrzymujesz dodatkowe ubezpieczenie, które daje ci ochronę nawet w przypadku, gdy klient nie będzie chciał zapłacić za fakturę. W takiej sytuacji to firma faktoringowa przejmuje na siebie obowiązek wyegzekwowania tych pieniędzy. Służy do tego windykacja.

faktoring z regresemAlternatywą jest faktoring z regresem, w którym firma nie ponosi odpowiedzialności, gdy klient nie opłaca faktury. W takiej sytuacji przedsiębiorca zmuszony jest do zwrócenia kwoty wypłaconej przez firmę faktoringową. Jaki więc w tym sens? Otóż faktoring z regresem stosuje się w odniesieniu do zaufanych klientów, co do których mamy pewność, że są wiarygodni i że windykacja w ich przypadku nie będzie potrzebna. Wtedy nie musimy ponosić dodatkowych kosztów związanych z ubezpieczeniem i korzystać z faktoringu na bardziej atrakcyjnych warunkach.

Osoby, które chcą się zagłębić w szczegóły dotyczące faktoringu, odsyłamy do opracowania „Faktoring jako źródło finansowania działalności gospodarczej” autorstwa Marka Barowicza. Jest to 18 stron poświęconych podstawom jak i bardziej zaawansowanym aspektom faktoringu.

Leave Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *