Co zrobić, gdy klient nie chce płacić?

Zdawałoby się, że relacje na linii przedsiębiorca – klient są proste. Firma wykonuje usługę, wystawia fakturę i otrzymuje płatność. Obie strony są zadowolone. Niestety rzeczywistość jest zupełnie inna. Wiele przedsiębiorców zmaga się z klientami, którzy zalegają z płatnościami. Czasami powody są dosyć zrozumiałe, bo klient może mieć tymczasowe problemy finansowe, niekiedy osoba, z którą współpracowaliśmy, okazuje się po prostu nieuczciwa. Bez względu na powód, psuje to kondycję firmy i naraża ją na straty. Jak sobie radzić w takich sytuacjach?

windykacja należnościOczywiście najlepszym sposobem rozwiązywania zaległości pieniężnych jest metoda polubowna. Jak jednak już zdążyliśmy zaznaczyć, nie zawsze ona działa. Gdy więc nie widzimy nadziei na odzyskanie pieniędzy od klienta, do gry wkracza windykacja. Co to takiego? To usługa oferowana przez instytucje finansowe, polegająca na ściąganiu zaległych pieniędzy od podmiotu, który jest je winny. Dobrze, ale czym w takim razie różni się to od prób podejmowanych przez przedsiębiorcę? Przede wszystkim firmy windykacyjne dysponują odpowiednimi narzędziami w postaci doświadczonych prawników, którzy na drodze sądowej są w stanie w znacznie szybszym tempie odzyskać pieniądze, a niejednokrotnie również dodatkowe odszkodowanie z tytułu dużej zaległości.

Najbardziej odczuwa się pomocność takiego rozwiązania w sytuacji, gdy mamy do czynienia z klientem zagranicznym. Gdy bowiem urwie się kontakt, jesteśmy w kropce. Większość nie ma pojęcia o tym, do jakich przepisów w ogóle się odwołać, gdy chodzi o współpracę międzynarodową. Tymczasem windykacja zagraniczna realizowana przez doświadczone firmy całkowicie nas z tego odciąża. Podmioty te nie tylko znają prawo międzynarodowe, ale również dysponują przedstawicielami w kraju, którego dotyczy problem, którzy aktywnie prowadzą sprawy i uczestniczą w spotkaniach mających na celu odzyskanie pieniędzy.

Wybierając firmę, której powierzy się egzekwowanie środków od klientów, warto zwrócić uwagę na to, jak działają. Windykacja międzynarodowa jest bowiem bardziej skomplikowanym procesem, więc liczy się jak najszybsze podjęcie działań, by przedsiębiorca nie musiał oczekiwać bez końca na swoje pieniądze. Dobrze więc wybrać firmę, która po podpisaniu umowy od razu przekaże swoim adwokatom materiały do pracy i rozpocznie aktywnie działać nad rozwiązaniem sprawy.

Leave Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *