Problemy młodych przedsiębiorców

Młodzi przedsiębiorcy, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z biznesem, popełniają znacznie więcej błędów, niż osoby doświadczone. To naturalny proces, bo przecież każdy z nas uczy się na własnych potknięciach. Niestety czasami te pomyłki mogą mieć poważne konsekwencje i doprowadzić do sytuacji, w której młoda firma staje się nierentowna, a jej właściciel zmuszony jest do jej zamknięcia.

problemy przedsiębiorcówSpróbujmy określić, z jakimi problemami najczęściej borykają się osoby rozwijające firmy. Zwykle jest to finansowanie firmy pozwalające na ruszenie z miejsca, zakup infrastruktury i obsługę klientów. Można wziąć niezbędne środki z własnych oszczędności, lub za pośrednictwem kredytu. Kolejne rzeczy, które przysparzają wiele problemów, to znalezienie zaufanych współpracowników, doświadczonych wykonawców i organizacja działań reklamowych. O ile jednak te ostatnie, choć są bardzo ważne, to raczej nie doprowadzą do bankructwa firmy, o tyle płynność finansowa jest czynnikiem niezbędnym. W momencie, gdy zostaje zaburzona, firma szybko popada w spiralę nawarstwiających się problemów, których finał zwykle oznacza zamknięcie działalności.

Jak zarządzać należnościami w firmie?

Co zrobić, by zarządzanie należnościami było skuteczne i bezproblemowe? Chcemy oczywiście osiągnąć sytuację, w której wszystkie faktury opłacane są w terminie, najlepiej jak najkrótszym i uniknąć konieczności windykacji należności od klientów, którzy z różnych powodów nie chcą zapłacić za wykonaną usługę lub sprzedany towar. Niestety jest to praktycznie niemożliwe w sytuacji, gdy firma obsługuje każdego miesiąca nowych klientów. O ile bowiem egzekwowanie należności w wyznaczonym terminie od zaufanych klientów lub znajomych nie stanowi problemu, o tyle dopilnowanie, by nowi klienci przelali pieniądze na czas, staje się naprawdę trudne.

jak zarządzać należnościamiZamiast walczyć z wiatrakami, warto poszukać alternatywnego rozwiązania problemu. Okazuje się, że mnóstwo małych firm sobie z tym nie radzi, bowiem instytucje finansowe stworzyły specjalną usługę, która ma stanowić w takiej sytuacji skuteczną pomoc. Jest to finansowanie dla firm w ramach faktoringu, czyli opłacania faktur na długo przed tym, jak pieniądze realnie spłyną od klienta. Wystarczy podpisać umowę, by firma faktoringowa zaczęła wypłacać większą część pieniędzy, a pozostałą po otrzymaniu płatności od klienta docelowego.

Takie finansowanie firmy pozwala na zachowanie płynności środków bez względu na relacje z klientami i terminy płatności. To nieoceniona pomoc dla małych firm, które nie dysponują jeszcze dużym kapitałem, pozwalającym na pokrywanie kosztów związanych z realizacją wielu zleceń jednocześnie. W normalnej sytuacji firma nie byłaby w stanie obsługiwać kolejnych klientów do czasu otrzymania zapłaty za wcześniejsze usługi. Dzięki faktoringowi może to robić bez żadnych obaw i rozwijać się znacznie szybciej.

Leave Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *